انتقال بازداشت شدگان شیراز به زندان عادل آباد و اعمال شکنجه برای گرفتن اعترافات اجباری

زندان عادل آباد شیراز در حال حاضر به طور کامل پر شده است.
از آمار دقیق، اسامی و وضعیت کنونی بازداشت شدگان اطلاع دقیقی در دست نیست.
پیش از این بازداشت شدگان به اداره اطلاعات و بازداشتگاه خیابان خیام منتقل می شدند. اما بر اساس گزارشات دریافتی شماری از بازداشت شدگان تظاهرات آبان به ساختمان حفاظت اطلاعات زندان عادل آباد شیراز منتقل شده اند.
ماموران اطلاعات بازداشت شدگان را تحت شکنجه قرار می دهند تا از آنها اعترافات اجباری مبنی بر ارتباط با خارج از کشور بگیرند.
خانواده های بسیاری از بازداشت شدگان با وجود مراجعه برای اطلاع از وضعیت فرزندانشان، پاسخ درستی دریافت نکرده و از عزیزان خود بی خبر هستند.
ماموران امنیتی مجروحان را از بیمارستانها به زندان منتقل می کنند.
آنها در حال تحقیق درباره افرادی هستند که به دلیل جراحت در بیمارستانهای نمازی و فقیهی مداوا شده اند تا پس از احراز هویت، آنان را بازداشت کنند.

پدرخواندگان اصلی بنیادگرائی اسلامی

حذف البغدادی، خبری خوش است. باشد که خامنه ای و باند جنایتکار حاکم بر کشورمان، یعنی پدرخواندگان اصلی بنیادگرائی اسلامی و تروریسم به زباله دان تاریخ ریخته شوند تا جهان بهتری داشته باشیم و مردم ایران و خاورمیانه گامهای بلندی بسوی دموکراسی و رفاه و آسایش بردارند

«آزار سیستماتیک بهاییان»؛ صدور حکم ۲۱ سال زندان برای هفت شهروند بهایی در بوشهر/ محرومیت خانواده بهایی قهرمان از ادامه هر گونه فعالیت ورزشی

دادگاه انقلاب هفت شهروند بهایی در بوشهر را هر کدام به سه سال زندان محکوم کرده است؛ یک خانواده بهایی قهرمان در رشته موتورکراس ایران نیز بدون حکم قضایی از هر گونه فعالیت در این رشته ورزشی منع شده‌اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مینو ریاضتی، اسدالله جابری، احترام شخی (همسر اسدالله جابری)، عماد جابری، فریده جابری، لقا فرامرزی و پونه ناشری به دلیل اعتقاد به دین بهاییت از سوی دادگاه انقلاب استان بوشهر هر کدام به سه سال حبس محکوم شدند.

این شهروندان ۲۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ از سوی نیروهای امنیتی طی عملیاتی هماهنگ بازداشت و پس از چند هفته بازجویی با قرار وثیقه تا زمان صدور حکم آزاد گشتد.

شهرزاد نظیفی، نورا نراقی، مرآت نراقی و مهرشاد نراقی، خانواده بهایی قهرمان در رشته موتورکراس ایران، بدون حکم قضایی از هر گونه فعالیت در این رشته ورزشی از قبیل مسابقات یا آموزش دادن منع شده‌اند.

پارکینگ محل نگهداری موتورهای این خانواده پلمب شده و موتورهای ایشان نیز توقیف شده است.

شهرزاد نظیفی و دخترش نورا نراقی هر دو از قهرمانان و پیشگامان موتورکراس زنان در کشور هستند. مهرشاد نراقی نیز از قهرمانان با سابقه این رشته در سال‌های میانی دهه پنجاه خورشیدی بوده است.

این شهروندان بهایی در آبان سال ۹۷ بازداشت و بعد از ۱۵ روز با قرار وثیقه آزاد شدند.

هزاران نفر از پیروان آیین بهایی پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی زندانی، شکنجه یا اعدام شده‌اند. بسیاری دیگر از پیروان این آئین نیز از سایر حقوق اجتماعی و اقتصادی خود همچون حق تحصیل یا کار محروم گشته‌اند.

سازمان ملل آزار و اذیت بهاییان در ایران را بارها محکوم کرده است. بر اساس ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی، که حسن روحانی در دسامبر ۲۰۱۶ آن را امضا کرده است شهروندان آزادی عقیده دارند و تفتیش عقاید ممنوع شده و هیچ کس را نمی‌تواند به خاطر عقایدش تحت تعقیب قرار داد. اگر چه به اعتقاد فعالان جامعه بهایی، تعقیب قضایی و آزار واذیت بهاییان در طی دولت حسن روحانی افزایش پیدا کرده است.

وحید صیادی‌نصیری؛ مرگی تراژیک در زندان

وحید صیادی‌نصیری، زندانی سیاسی-عقیدتی زندان لنگرود قم و فعال حقوق بشر، در ۲۱ آذرماه ۱۳۹۷ در شصت‌مین روز اعتصاب غذای خود جان باخت.

مرگ این جوان ایرانی، که همواره صدای دیگر زندانیان بود، بخشی از داستان تلخ دنباله‌داری است که در چهار دهه اخیر در زندان‌های تیره و تار جمهوری اسلامی مدام تکرار شده است و در هر قسمت آن یک ایرانی جان خود را باخته است. داستانی که از بهمن ۵۷ آغاز شد و پایان آن روشن نیست.


وحید از آن دسته جوانانی بود که سودای آزادی در سر داشت؛ آزادی میهن و هم‌میهنش و آزادی انسان. حکومت جمهوری اسلامی را برنمی‌تابید و نمی‌توانست به رنج هم‌میهنانش بی‌تفاوت باشد. آن‌قدر صدای اعتراض و آزادی‌خواهی‌اش بلند شد که در تابستان ۱۳۹۴ به جرم فعالیت در فضای مجازی بازداشت شد.

هویت ۲۴ تن از شهروندان بازداشت‌شده در اعتراضات مردمی مردادماه؛ بازداشت‌شدگان همچنان بلاتکلیف‌اند

بازداشت‌شدگان تظاهرات مردادماه در تهران پس از گذشت نزدیک به یک ماه همچنان به صورت بلاتکلیف در زندان به می برند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، این شهروندان عمدتا در ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ در چهارراه ولیعصر تهران بازداشت و تا کنون بدون رسیدگی به پرونده در زندان های قرچک و بازداشتگاه های امنیتی نگهداری شدند.

اتهام این افراد «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» عنوان شده است.

شایان ذکر است که بازداشت شدگان از حق دسترسی به وکیل انتخابی محروم اند و مسئولان دادسرای اوین از پاسخگویی به خانواده های این شهروندان خودداری می‌کنند.

تعداد شهروندانی که همچنان در بازداشت به سر می برند دستکم ۵۰ تن اعلام شده است.

هویت ۲۴ تن از این بازداشت‌شدگان در پی می‌آید:

۱- صبا کُرد افشاری

۲- یاسمن آریانی

۳- نیلوفر همافر

۳- آذر حیدری

۴- حدیثه صبوری

۵- مژده رجبی

۶- سارا ملاک شیرازی

۷- زهرا امیرخانی

۸- افسانه شکوهی

۹- خدیجه کیانی زاده

۱۰- یاسمن دین پرور

۱۱- الهه بهمنی

۱۲- عادل فلاحی

۱۳- محمد عزیزی

۱۴- حسین بی‌غمی

۱۵- محمد فلاح چای

۱۶- داوود حاجی بابا

۱۷- فریدون اسماعیل زاده

۱۸- علی صادقی

۱۹- فرزاد نصیری

۲۰- میثم راد

۲۱- مجید رضایی سلگی

۲۲- محسن محسن‌فر

۲۳- فرشی

۲۴- علی بهرامی

اعتراضات خیابانی علیه فقر و فساد از روز نهم مرداد در اصفهان و کرج از سر گرفته شد و یازدهم مرداد و در سومین روز، با شعارهایی سیاسی‌ در شهرهای مشهد، شیراز، اهواز، تهران،اراک و نجف آباد، ادامه یافت.

معترضان همزمان با تعقیب و گریز با پلیس، شعارهای تندی علیه دیکتاتوری، رهبر جمهوری اسلامی و فساد اقتصادی سر دادند.

نیروهای امنیتی ضمن بازداشت صدها تن از معترضان در شهرهای مختلف با شلیک گلوله نیز با آنان برخورد کردند که کشته شدن دستکم یک شهروند را به دنبال داشت.

رضا اوتادی، جوان ۲۶ ساله هویت شهروند جانباخته است که با اسلحه‌ از سوی نیروهای امنیتی به او شلیک شده است.

نسرین ستوده به دلیل پیگیری وضعیت پرونده دختران خیابان انقلاب در بازداشت به سر می برد

شعبه ۷ دادسرای اوین دلیل بازداشت نسرین ستوده را دفاع و پیگیری وضعیت دختران خیابان انقلاب اعلام کرده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، رضا خندان، همسر نسرین ستوده اعلام کرد که او امروز از بند عمومی زنان اوین تماس گرفته و اعلام کرده که در دادسرا مشخص شده که دلیل بازداشت غیرقانونی او شکایت «مهدی پِیتام» بازپرس پرونده شاپرک شجری‌زاده، از دختران خیابان انقلاب، مستقر در دادسرای شهر کاشان است.

مأموران هنگام دستگیری دلیل بازداشت این وکیل دادگستری را اجرای حکم پنج سال حبس اعلام کرده بودند اما بهروز شاه محمدی بازپرس شعبه ۷ دادسرای معروف به اوین برای وی قرار بازداشت موقت صادر کرده است.

گفتنی است که نسرین ستوده در اعتراض به تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری از انتخاب وکیل خودداری کرده است.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۸۹ بازداشت شد و  پس از سه سال آزاد شد. او ابتدا در دادگاه انقلاب به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر به ۱۱ سال حبس تعزیری،۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت الخروجی از کشور محکوم شد. بعدتر این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۶ سال حبس تعزیری و ۱۰ سال محرومیت از حرفه وکالت تقلیل یافت. خانم ستوده در روز ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۲ از زندان اوین آزاد شد.

احضار لیلا میرغفاری به دادگاه تجدیدنظر

شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر لیلا میرغفاری را برای رسیدگی به یکی از پرونده‌هایش احضار کرده است.

‌به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، لیلا میرغفاری که به دلیل شرکت در تجمعات و حمایت زندانیان سیاسی در سال ۹۴ به ۹۱ روز حبس تغریزی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم است، جهت رسیدگی مجدد به پرونده می بایست ۲۳ خردادماه به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر حاضر شود.

او نخستین بار در شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو تهران به اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق تجمع غیرقانونی» محاکمه و پس از دادگاه برایش حکم حبس و شلاق صادر شد.

پرونده وی به دنبال تجمع او مقابل اوین برای حمایت از زندانیان سیاسی مفتوح شده است.

لیلا میرغفاری به همراه شماری از خانواده های زندانیان سیاسی در ۲۰ آبان ۹۴ بازداشت و پس از یک هفته با قرار وثیقه آزاد شد.

او در مدت بازداشت در زندان قرچک نگهداری شد و در اعتصاب غذای خشک به سر برد.

لیلا (خدیجه) میرغفاری که سابقه دستگری و بازجویی متعددی دارد یکی از دختران خیابان انقلاب نیز هست و به دنبال اعتراض به حجاب اجباری پرونده ای در دادگاه ارشاد برای او مفتوح شده است.

او همچنین چندین بار از سوی مأموران وزارت اطلاعات نیز به دلیل حرکت های اعتراضی و حمایت از زندانیان سیاسی احضار شده است.

بازداشت یک شهروند بهایی در شیراز از سوی وزارت اطلاعات

فرج الله پژگاله، شهروند بهایی، روز گذشته هشتم فروردین ماه از سوی نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات در شیراز دستگیر شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، نیروهای امنیتی بعد از ظهر روز گذشته هشتم فروردین فرج الله پژگاله (بنگاله) را بازداشت و به اداره اطلاعات منتقل کردند.

نیروهای امنیتی ضمن بازداشت این شهروند بهایی، منزل او و همسایه‌اش، پیام ولی را تفتیش و وسایل شخصی‌شان را ضبط کرده است.

هزاران نفر از پیروان آیین بهایی پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی زندانی، شکنجه یا اعدام شده‌اند. بسیاری دیگر از پیروان این آئین نیز از سایر حقوق اجتماعی و اقتصادی خود همچون حق تحصیل یا کار محروم گشته‌اند.

سازمان ملل آزار و اذیت بهاییان در ایران را بارها محکوم کرده است. بر اساس ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی، که حسن روحانی در دسامبر ۲۰۱۶ آن را امضا کرده است شهروندان آزادی عقیده دارند و تفتیش عقاید ممنوع  شده و هیچ کس را نمی‌تواند به خاطر عقایدش تحت تعقیب قرار داد. اگر چه به اعتقاد فعالان جامعه بهایی، تعقیب قضایی و آزار واذیت بهاییان در طی دولت اول حسن روحانی افزایش پیدا کرده است.

نگهداری دستکم ۳۰ زندانی سیاسی در سالن ۱۱ اندرزگاه ۴ رجایی شهر و محروم کردن آنان از دسترسی به امکانات قانونی

دستکم ۳۰ زندانی سیاسی و امنیتی محروم از هرگونه امکانات در شرایط نامساعد سالن ۱۰ اندرزگاه ۴ زندان رجایی شهر نگهداری می‌شوند؛ مسئولان زندان جهت اعمال فشار بیشتر بر این زندانیان سیاسی از رسیدگی به وضعیت آنان امتناع می‌کنند و نسبت به اعتراض‌های آنان بی‌توجه‌اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مسئولان زندان رجایی‌شهر کرج با اقدامات غیرقانونی و خودداری از تهیه امکانات لازم و ضروری، محدودیت‌های زندانیان سیاسی و عقیدتی را گسترش داده‌اند.

ضعف سیستم گرمایشی موجب بروز بیماری‌های مزمن در برخی از زندانیان شده است؛ گفته می‌شود کلیه‌ی ۱۶ اتاق و راه رو بند تنها مجهز به یک عدد فن برقی است که نهایتاً توان گرم کردن حدود دو متر از شعاع محل نصب را دارد.

از سویی دیگر بسیاری از وسایل شخصی زندانیان در جریان انتقال به سالن جدید مفقود گشته و آنان به وسایلی که با هزینه شخصی خود تهیه کرده بودند، نیز دسترسی ندارند.

همچنین برخی از وسایل زندانیان سیاسی از جمله تلویزیون و یخچال از سوی مأموران زندان در بین زندانیان عادی خریدوفروش شده است.

زندانیان سیاسی سالن ۱۰ اندرزگاه چهار زندان رجایی شهر از حق تماس محروم‌اند؛ این در حالی است که تعداد بسیاری از این زندانیان به دلیل آن که در تبعید به سر می‌برند، امکان ملاقات با خانواده‌های خود را ندارند. بی‌خبری از خانواده و عدم برقراری ارتباط با خارج از زندان فشار روحی مضاعفی را بر این زندانیان اعمال ساخته است.

زندانیان سیاسی اندرزگاه چهار امکان دسترسی به امکانات فرهنگی و آموزشی را نیز ندارند؛ سالن ۱۱ تنها دارای یک تلویزیون است و ورود روزنامه و هرگونه سی دی به این سالن ممنوع است.

مدت‌زمان هواخوری زندانیان سیاسی به ۳ تا ۴ ساعت کاهش یافته که شرایط را برای زندانیان سخت‌تر کرده است.

وضعیت بهداشت غذایی در زندان رجایی شهر کرج اسفناک توصیف شده است و بسیاری از زندانیان به دلیل غذای نامناسب زندان به بیماری‌های گوارشی دچار شده‌اند.

عدم دسترسی زندانیان به یخچال نیز موجب گشته که آنان از داشتن مواد غذایی تازه محروم شوند و بیشتر مواقع از غذای کنسروی استفاده کنند.

لازم به ذکر است که زندانیان سیاسی بیمار در این زندان از رسیدگی پزشکی تخصصی محروم‌اند؛ دادستانی و مسئولان زندان به صورت تعمدی با اعزام آنان به مراکز درمانی خودداری و روند درمانی آنان به تعویق می‌اندازند.

مسئولان به شماری از زندانیان سیاسی بیمار در این زندان اعلام کرده‌اند که پرونده پزشکی آنان مفقود شده و امکان رسیدگی فوری به آنان مقدور نیست؛ دادستانی نیز مسئولیت این جریان را بر عهده نمی‌گیرد و از صدور دستور برای معالجه امتناع می‌کند.

آرش صادقی، مجید اسدی و سعید شیرزاد از جمله زندانی هستند که چندین ماه است علیرغم وضعیت وخیم جسمانی به دلیل مخالفت مسئولان مورد رسیدگی و درمان قرار نگرفته‌اند.

شایان ذکر است که فقر امکانات پزشکی و بهداشتی در این زندان تا کنون جان تعدادی از زندانیان سیاسی و عقیدتی را در سال‌های اخیر گرفته است.

اسامی و اطلاعات ۳۰ تن از زندانیان سیاسی سالن ۱۰ اندرزگاه چهار در پی می‌آید:

۱ – آرش صادقی
اتهام: اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی – اهانت به بنیانگذار جمهوری اسلامی و فعالیت تبلیغی علیه نظام و نشر اکاذیب
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۵
حکم: ۱۹ سال

۲ – محمد‌علی منصوری
اتهام: محاربه از طریق هواداری از سازمان های مخالف نظام
تاریخ بازداشت: ۱۳۸۶
حکم: ۱۸ سال
تاریخ آزادی: ۱۴۰۴

۳ – ابولقاسم فولادوند
اتهام: محاربه از طریق هواداری از سازمان های مخالف نظام
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۲
حکم: ۱۵ سال
تاریخ آزادی: ۱۴۰۷

۴ – حسن صادقی
اتهام: محاربه از طریق هواداری از سازمان های مخالف نظام
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۴
حکم: ۱۵ سال
تاریخ آزادی: ۱۴۰۹

۵ – سعید ماسوری
اتهام: محاربه از طریق هواداری از سازمان های مخالف نظام
تاریخ بازداشت: ۱۳۷۹
حکم: حبس ابد

۶ – جعفر اقدامی
اتهام: محاربه از طریق هواداری از سازمان های مخالف نظام
تاریخ بازداشت: ۱۳۸۷
حکم: ۱۰ سال
تاریخ آزادی: ۱۳۹۷

۷ – زانیار مرادی
اتهام: محاربه از طریق عضویت کومله
تاریخ بازداشت: ۱۳۸۸
حکم: اعدام

۸ – لقمان مرادی
اتهام: محاربه از طریق عضویت کومله
تاریخ بازداشت: ۱۳۸۷
حکم: اعدام

۹ – هوشنگ رضایی
اتهام: محاربه از طریق عضویت در کومله و قتل
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۳
حکم: اعدام و قصاص

۱۰ – اصغر پاداشی
اتهام: جاسوسی
تاریخ بازداشت: ۱۳۸۷
حکم: ۱۰ سال
تاریخ آزادی: ۱۳۹۷

۱۱ – جابر عابدینی
اتهام: جاسوسی
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۳
حکم: ۴سال
تاریخ آزادی: ۱۳۹۷

۱۲ – ایرج حاتمی
اتهام: جاسوسی
تاریخ بازداشت: ۱۳۸۹
حکم: ۱۰ سال
تاریخ آزادی: ۱۳۹۹

۱۳ – ابراهیم فیروزی
اتهام: اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی علیه نظام
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۱
حکم: ۶ سال
تاریخ آزادی: ۱۳۹۸

۱۴ – سعید شیرزاد
اتهام: اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۳
حکم: ۶سال
تاریخ آزادی: ۱۳۹۹

۱۵ – نوید خانجانی
اتهام: اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی علیه نظام
تاریخ بازداشت: ۶ سال
حکم: ۱۳۹۱
تاریخ آزادی: ۱۳۹۷

۱۶ – شهرام پورمنصور
اتهام: هواپیماربایی
تاریخ بازداشت: ۱۳۷۹
حکم: ۲۲ سال
تاریخ آزادی: ۱۴۰۱

۱۷ – فرهنگ پورمنصور
اتهام: هواپیماربایی
تاریخ بازداشت: ۱۳۷۹
حکم: حبس ابد

۱۸ – افشین بایمانی
اتهام: محاربه از طریق هواداری از سازمان های مخالف نظام
تاریخ بازداشت: ۱۳۷۹
حکم: حبس ابد

۱۹ – امیر قاضیانی
اتهام: جاسوسی
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۲
حکم: ۱۰ سال
تاریخ آزادی: ۱۴۰۲

۲۰ – لطیف حسنی
اتهام: تاسیس گروه
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۱
حکم: ۸ سال
تاریخ آزادی: ۱۳۹۹

۲۱ – مجید اسدی
اتهام: اجتماع و تبانی
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۵
حکم: ۵ سال
تاریخ آزادی: حکم بدوی

۲۲ – پیام شکیبا
اتهام: عضویت در سازمان های مخالف نظام – اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۵
حکم:۱۱ سال
تاریخ آزادی: حکم بدوی

۲۳ – محمد امیرخیزی
اتهام: عضویت در سازمان های مخالف نظام – اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۵
حکم: ۱۱ سال
تاریخ آزادی: حکم بدوی

۲۴ – وحید صیادی نصیری
اتهام: توهین به مقدسات – توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۴
حکم: ۵ سال
تاریخ آزادی: ۱۳۹۸

۲۵ – رضا اکبری منفرد
اتهام: اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۱
حکم: ۵ و نیم سال
تاریخ آزادی: ۱۳۹۷

۲۶ – فواد رضازاده
اتهام: همکاری با القاعده
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۲
حکم: ۵ سال
تاریخ آزادی: ۱۳۹۷

۲۷ – حمزه درویش
اتهام: عضویت در داعش
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۵
حکم: ۱۵ سال
تاریخ آزادی: ۱۴۱۰

۲۸ – شاهین ذوقی‌تبار
اتهام: اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی

۲۹ – گل‌محمد جنبشی
اتهام: همکاری با طالبان
تاریخ بازداشت: ۱۳۹۵
حکم: ۳ سال
تاریخ آزادی: ۱۳۹۸

۳۰ – حمزه سواری
اتهام: محاربه- اقدام علیه امنیت ملی
تاریخ بازداشت: ۱۳۸۶
حکم: حبس ابد

صدور حکم پنج سال حبس برای یک شهروند مسیحی

شامیرام عیسوی، همسر کشیش ویکتور بت تمرز از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به پنج سال حبس محکوم شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده شامیرام عیسوی شهروند مسیحی آشوری را به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی با تشکیل و اداره کلیساهای خانگی، شرکت در سمینارهای مسیحی در خارج از کشور، و همچنین آموزش رهبران مسیحی در ایران جهت جاسوسی» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

وبسایت ماده ۱۸ گزارش کرده که دادگاه این شهروند مسیحی در ۱۶ دی ماه برگزار شده است.

شامیرام عیسوی، نخستین بار در خرداد ماه ۹۶ به دادگاه انقلاب احضار شده بود و با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومان به صورت موقت آزاد شده بود.

همسر شامیرام عیسوی، کشیش ویکتور بت تمرز نیز به ۱۰ سال زندان محکوم است.

کشیش ویکتور بت تمرز و همسر او شامیرام عیسوی تا پیش از بسته شدن کلیسانی پنطیکاستی آشوری شهرآرا در تاریخ ۱۱ فروردین ۱۳۸۸ (برابر با ۳۱  مارس ۲۰۰۹ میلادی)، از رهبران رسمی این کلیسا در تهران بوده­‌اند. با فشار نهادهای امنیتی و مداخله یوناتن بت‌کلیا، نماینده آشوری مجلس شورای اسلامی، کشیش بت تمرز از رهبری این کلیسا برکنار شد و جلسات این کلیسا که به زبان فارسی ارائه می­‌شد نیز پایان یافت.

افزایش این فشارها بر مسیحیان و سایر اقلیتهای مذهبی در حالی است که براساس ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی که در دولت آقای روحانی رونمایی شده آمده است: «شهروندان از حق آزادی اندیشه برخوردارند. تفتیش عقاید ممنوع است و هیچکس را نمی­توان به صرف داشتن عقیده­ای مورد تعرض و مؤاخذه قرار داد».

بازداشت هزاران شهروند معترض؛ آتش گشودن به سوی مردم

شمار کثیری از مردم ایران که از هفتم دی‌ماه در اعتراض به وضعیت معیشتی خود به خیابان‌ها آمدند، از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی بازداشت و تعدادی به دنبال تیراندازی این نیروها کشته شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مقامات جمهوری اسلامی کشته شدن ده تن از تظاهرات کنندگان را در شهرهای ایذه، شاهین‌شهر و زنجان در روز یکشنبه ۱۰ دی‌ماه تأیید کرده‌اند. روز شنبه ۹ دی‌ماه نیز دو تن در اعتراضات شهر دورود کشته و شمار کثیری زخمی شدند؛ فرماندار شهرستان دورود استان لرستان با تأیید کشته شدن این دو شهروند مدعی شد که «این شهروندان به دست سرویس های جاسوسی کشته شده اند» درحالی که شاهدان عینی از شلیک نیروهای امنیتی حاضر در میان نیروهای نظامی خبر دادند.

مسعود کیانی قلعه‌سردی از کشته‌شدگان در شهر ایذه

در ویدیوها و تصاویری که از اجتماع مردم شهرستان‌ها به دست این خبرگزاری رسیده، معترضان علیرغم حضور نیروهای پلیس،شعارهایی علیه رهبری، روحانیون و دیکتاتوری سر دادند؛ «مرگ بر دیکتاتور» و «رفراندوم، رفراندوم، اینه شعار مردم» از جمله شعارهایی است که از سوی معترضان شنیده می‌شود و در بسیاری از ویدیوها دیده می‌شود که نیروها امنیتی-انتظامی ضمن شلیک به سوی تظاهرات کنندگان به ضرب و شتم آنان می پردازند.

اجتماع اعتراضی گسترده مردم تهران نیز در ۱۰ دی‌ماه که از ظهر در خیابان‌های انقلاب و ولیعصر آغاز شد، پس از ورود ماشین‌های آب‌پاش و حمله نیروهای امنیتی با شوکر به خیابان آزادی و خیابان کارگر کشیده شد و معترضان همزمان با شعار علیه مسئولان حکومتی و درخواست رفراندوم، خواستار حمایت نیروهای نظامی شدند. «مرگ بر خامنه‌ای» و «رفراندوم، رفراندوم، این است شعار مردم»، «نیروی انتظامی، حمایت حمایت» و «برادر ارتشی، حمایت حمایت» «خامنه‌ای بدونه، بهزودی سرنگونه» از مهم‌ترین شعارهایی است که در ویدئوهای منتشرشده از سوی معترضان شنیده می‌شود.

گفتنی است؛ در تظاهرات ۹ و ۱۰ دی‌ماه در تهران دستکم ۵۰۰ تن از سوی نیروهای امنیتی بازداشت‌شده‌اند؛ معاون امنیتی انتظامی تهران بازداشت ۲۰۰ تن از آنان را تأیید کرده است.

حمزه لشنی از کشته شدگان شهر دورود

این بازداشت‌ها با خشونت نیروهای امنیتی صورت گرفته و شماری از بازداشت‌شدگان به زندان اوین منتقل‌شده‌اند؛ خانواده‌های بازداشت‌شدگان از روز گذشته در مقابل زندان اوین تجمع کردند و خواستار آزادی فرزندان خود هستند.

در مشهد نیز دستکم ۱۰۰ نفر از هفتم دی‌ماه در بازداشت به سر می‌برند؛ سرپرست دادسرای مشهد بازداشت ۵۲ تن از این شهروندان را تأیید کرده است.

در اصفهان بیش از ۵۰ تن، گیلان ۱۷۰ تن، کرمان ۸۰ تن و کاشان ۵۰ تن، طی تظاهرات پنج روز اخیر بازداشت‌شده‌اند.

همچنین، در پی برخورد شدید نیروهای امنیتی اهواز در تظاهرات هشتم و نهم دی‌ماه، دستکم ۱۰۰ تن بازداشت‌شده‌اند.

فرمانده انتظامی رباط‌کریم هم از دستگیری دو نفر در ارتباط با ناآرامی‌های اخیر خبر داده است.

علی آقازاده، استاندار استان مرکزی تعداد دستگیرشدگان روز سوم اعتراضات در اراک را ۱۰۰ نفر اعلام کرده است.

منابع مطلع در سبزوار نیز از بازداشت دست‌کم بیست تن خبر دادند که حداقل پنج نفر آنان دانش‌آموزان دبیرستانی‌اند.

این بازداشت‌ها در حالی رخ داد که روز یکشنبه رئیس‌جمهوری ایران طی یک سخنانی ضمن وعده دادن برای بهبود وضعیت اقتصادی، مدعی شد «یک اقلیت و گروه کوچکی علیه مقدسات و ارزش‌های انقلاب و خلاف قانون و خواست مردم شعار می‌دهند. ملت ما به خوبی این‌ها را جمع می‌کند» با این حال، معترضان در شهرهای مختلف بدون توجه به این سخنان امروز نیز به تظاهرات خود ادامه دادند.

شایان ذکر است که از بعدازظهر یکشنبه دهم دی‌ماه دو شبکه تلگرام و اینستاگرام در ایران مسدود شده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، از نخستین ساعات تظاهرات سراسری در صفحه رسمی توییتر خود از این اقدام مردم ایران حمایت کرد؛ وی در آخرین توییت خود اعلام کرد: «ایران به رغم توافق بسیار بدِ دولت اوباما، در همه سطوح شکست خورده است. ملت بزرگ ایران سال‌ها تحت سرکوب بوده و اکنون تشنه آزادی و حقوق بشر است. علاوه بر حقوق بشر، ثروت ایران نیز به غارت رفته؛ زمان تغییر فرا رسیدهاست».

حمایت دونالد ترامپ از اعتراض‌ها در ایران با پشتیبانی سایر مقام‌های آمریکایی ازجمله مایک پنس معاون رئیس‌جمهور، پل رایان رئیس مجلس نمایندگان، وزارت امور خارجه، و چندین سناتور آمریکایی از جمله تام کاتن، تد کروز، جان مک‌کین، لیندسیگراهام و برنی سندرز، و نیز هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده، همراه شده است.

ایوانکا ترامپ، دختر و مشاور ارشد رییس‌جمهور امریکا نیز روز گذشته اعلام کرد: «تحت تأثیر قهرمانی و شجاعت معترضان صلح‌جو در ایران قرار گرفتم. ما باید در کنار مردم ایران که در پی رهایی از استبداد هستند، بایستیم.»

همچنین شاهزاده رضا پهلوی در یک پیام توییتری نوشت: «حکومت کنونی ایران غیرقابل اصلاح است. این حکومت ۳۸ سال وقت داشت که تعدیل شود اما نشد و در عوض با بر باد دادن سرمایه ملی، ایران را به مناقشات خارجی سوق داد و برای حفظ قدرت ده‌ها هزار تن از ایرانیان را کشت.»

شاهزاده رضا پهلوی نیز با تأکید بر این که «تنها باید متکی به نیروهای خود بود»، اعلام کرده که همواره حامی ملت ایران است و به رایزنی‌های خود در سطح بین‌المللی ادامه خواهد داد.

بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ ایران از روز هفتم دی‌ماه تاکنون صحنه اعتراضات مردم به نظام حاکم بر کشور بوده است.

اعتراضات از خراسان و شهر مشهد با شعار «نه به گرانی» آغاز شد و با شعارهایسیاسی به سایر شهرهای ایران سرایت کرد.

شعارهای معترضان در نفی وضعیت موجود و علیه سران جمهوری اسلامی از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای، حسن روحانی و به طور کلی نهاد روحانیت حاکم بر کشور بوده است.

بسیاری از شعارها نیز در ستایش از رضا شاه، بنیان‌گذار حکومت پادشاهی پهلوی، و «پشیمانی» از انقلاب سال ۵۷ بوده است.

تشکیل پرونده جدید برای سه زندانی سیاسی زندان رجایی شهر

دادسرای اوین ابراهیم فیروزی، سعید شیرزاد و امیر قاضیانی، زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر را با شکایت رئیس و قاضی اجرای احکام، در پرونده‌ای جدید به «اخلال در نظم» و «توهین به رهبری و مقامات» متهم کرده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، ابراهیم فیروزی، سعید شیرزاد و امیر قاضیانی اوایل آبان ماه، برای تفهیم اتهام، از زندان رجایی‌شهر کرج به دادسرای اوین اعزام و متهم شده‌اند که در جریان انتقال زندانیان سیاسی-عقیدتی به سالنی دیگر با اعتراض و شعار، نظم زندان را به هم زده‌اند.

این اتهامات در صورت اثبات می‌تواند تا دو سال حبس علاوه بر محکومیت کنونی، برای این زندانیان به دنبال داشته باشد.

یک منبع مطلع به کمپین بین المللی گفت زندانیان سیاسی-عقیدتی در دادسرای اوین اتهامات را رد کرده‌ و شکایت مسئولان زندان رجایی‌شهر را مغرضانه خوانده‌اند: «همه اتهامات را رد کردند و گفته‌اند این پرونده‌سازی مسئولان زندان است برای ترساندن زندانیان و خفه کردن صدای اعتراضشان، چون زمان انتقال به سالن جدید، این ماموران زندان بودند که أموال و وسایل زندانیان را تخریب کردند و یا توقیف کردند و اعتراض این چهار زندانی هم به همین موضوع بوده است.»

زندانیان سیاسی- عقیدتی رجایی شهر که در سالن ۱۲ این زندان نگهداری می‌شدند، پس از انتقال ناگهانی و بدون وسایلشان به سالن ده این زندان در روز هشتم مرداد، دست به اعتصاب غذا زدند. ضرب و شتم و خشونت حین انتقال، عدم تحویل وسایل شخصی زندانیان، وضعیت رفاهی نامساعد بند جدید و تعدد دوربین‌های مداربسته حتی در حمام‌ و دستشویی، از مهم‌ترین مسائلی است که زندانیان نسبت به آن معترض بودند.

منبع مطلع گفت علاوه بر این سه زندانی، مسئولان زندان رجایی‌شهر از تعداد دیگری از زندانیان سیاسی و عقیدتی معترض نیز با اتهامات مشابه شکایت کرده‌اند. مسئولان زندان رجایی‌شهر کرج روز بیست و پنجم آبان ماه نیز سه زندانی سیاسی را پس از اعتراض به خشونت ماموران، به درگیری متهم کرده و به زندان ارومیه تبعید کردند.

یک منبع مطلع پس از تبعید محمد نظری، خالد فریدونی و عمر فقیه‌پور گفت مسئولان زندان رجایی‌شهر کرج به تخلفات ماموران رسیدگی نمی‌کند و در چنین مواردی به جای پیگرد ماموران متخلف، زندانیان را تنبیه می‌کنند: «دست ماموران در زندان رجایی‌شهر برای هر کار خلافی باز است، وقتی هم مثل همین مورد مامور تخلف می‌کند و زندانی را کتک می‌زند، زندان پرونده‌ای در حفاظت اطلاعات و حراست زندان تشکیل می‌دهد به اتهام تلاش برای فرار یا درگیری و توهین به ماموران، همیشه هم زندانی تنبیه می‌شود و ماموران تشویق.»

زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت) زندانی با ضریب امنیتی بالا است که در استان البرز در پنجاه کیلومتری غرب تهران واقع شده. عمده مجرمان این زندان رامرتکبان جرائمی مانند قتل، سرقت مسلحانه و تجاوز تشکیل می‌دهد، اما بیش از پنجاه زندانی با جرائم سیاسی و عقیدتی نیز در اینزندان در تبعید به سر می‌برند که اکثریت آنان از فعالان مدنی و کارگری، شهروندان بهایی، اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق ویا زندانیان سیاسی کرد هستند. این زندانیان که با محدودیت‌های بیشتری از زندانیان عادی (مانند قطع تلفن و محدودیت روزنامه و کتاب و استفاده از فضاهای ورزشی) روبرو بودند، در هشتم مرداد ۱۳۹۶  به سالنی بسته‌تر و بدون تهویه منتقل شدند که  وضعیت بهداشت و سلامتی آنان را نگران‌کننده‌تر کرده است.

بازداشت اعضای خانواده یک فعال سیاسی ترورشده به دلیل برگزاری مجلس ترحیم

حمد و حسن نیسی، برادران احمد نیسی (فعال سیاسی ترور شده در هلند)، روز پنجشنبه ۱۸ آبان از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، اداره اطلاعات اهواز روز پنجشنبه ۱۸ آبان حمد و حسن نیسی را به دلیل برگزاری مجلس ترحیم برای برادرشان، احمد نیسی که اخیراً در هلند ترور شده است، بازداشت کرده‌اند؛ حمد نیسی پس از یکروز آزاد شده است اما حسن نیسی همچنان در بازداشت به سر می‌برد.

گفته می‌شود بعد از انتشار خبر ترور احمد نیسی در لاهه هلند، اداره اطلاعات اهواز، پدر او را احضار کرده و از مولی نیسی خواستند که مراسم ترحیم فرزندش را برگزار نکند اما او این درخواست را نپذیرفته است.

نیروهای امنیتی همچنین طی روز های اخیر راه‌هاى ورودى منطقه شعیبیه را بسته اند و از ورود مردم به محل سکونت خانواده نیسی جلوگیری کرده اند.

احمد مولانیسی، عرب ایرانی مقیم هلند چهارشنبه شب (۱۷ آبان) در شهر لاهه به ضرب گلوله کشته شد. او موسس و رهبر «جنبش آزادی‌بخش الاحواز» بود.

یک منبع به شبکه خبری غرب هلند که قربانی را به عنوان یک فعال سیاسی به خوبی می‌شناخته گفته برای او روشن است که «رژیم جمهوری اسلامی» پشت این قتل است.

یک نوکیش مسیحی دیگر در دزفول بازداشت شد

عبدالعلی پورمند، از نوکیشان مسیحی در شهر دزفول، پس از احضار به ستاد خبری وزارت اطلاعات بازداشت شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه مورخ ۲۷ مهرماه عبدالعلی پورمند، ۳۸ ساله معروف به «احیا» و از خادمین کلیسای خانگی «پیام آرامش» شهر دزفول، از سوی در پی احضار ستاد خبری وزارت اطلاعات و مراجعه به این مکان بازداشت شده و به اهواز منتقل شده است.

منابع مطلع به محبت نیوز گفته اند: «ماموران ابتدا به منزل وی یورش بردند، اما این نوکیش مسیحی در خانه حضور نداشته و در زمین کشاورزی خود مشغول کار بوده است. ماموران لباس شخصی پس از بازرسی و تفتیش کامل خانه، تعدادی کتاب مقدس ، جزوه و سی دی را ضبط کرده و با خود میبرند. پس از آن ماموران امنیتی طی یک تماس تلفنی وی را احضار کرده و از او خواسته می شود به ستاد خبری وزارت اطلاعات در دزفول مراجعه کند که همان روز پس از مراجعه به این مرکز بازداشت می شود.»

در هفته های گذشته فشار و بازداشت نوکیشان مسیحی در استان خوزستان به خصوص شهر دزفول افزایش پیدا کرده است.

محمد علی ترابی، ۳۹ ساله که با نام «داوود» در بین ایمانداران مسیحی و دوستان شناخته می شود و از خادمین کلیسای پیام آرامش می باشد نیز ظهر سه‌شنبه ۱۸ مهر ماه ۱۳۹۶ در محل کارش در منطقه «قلعه سید» دزفول توسط نیروهای امنیتی بازداشت و او نیز به اهواز منتقل شد. ترابی نیز به خانواده خود خبر داده بود که به زودی آزاد خواهد شد، اما بازداشت او تداوم پیدا کرده و هیچگونه اطلاعی از وضعیت ایشان نیست .

نامه سهیل عربی پس از پایان اعتصاب غذا؛ «به زودی سرنگونی این سیستم فاسد را جشن بگیریم»

سهیل عربی، زندانی عقیدتی، در پی انتقال به بند امنیتی ۳۵۰ اوین،پس از ۶۰ روز به اعتصاب غذای خود پایان داده است.

متن نامه این زندانی عقیدتی که به مناسبت پایان اعتصاب غذا نگارش شده و در اختیار تارنگار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در پی می‌آید:

«ما تا رسیدن به بی‌مرگی امید هر روز مرده‌ایم

به خانه (بند ۳۵۰ اوین) بازگشتم

موقتاً اعتصاب غذایم را شکستم، پیروز شدیم، موقتاً اعتصاب غذایم را شکستم.

سلام مادر، بازگشت به بند ۳۵۰ آن‌قدر مرا خوشحال کرد که حتی آزاد شدن از زندان هم برایم این‌قدرخوش‌آیند نبود.

دیگر نگران نباش به خاطر تو و به این دلیل که هیچ‌چیز به جز اشک‌های تو مرا نمی‌تواند بشکند پس از مشورت با اساتید و دوستانم عبد الفتاح سلطانی، اسماعیل عبدی و آرش صادقی عزیز موقتاً به اعتصاب غذایم پایان دادم.

شادم و شاد باش! باور کن هیچ جای دنیا را به اندازه اینجا و آدم‌هایش دوست ندارم.

من بی لنز ناب زیستن نتوانم

بی قلم کشید بار تن نتوانم

خرسند از آنم که بازجو گوید

هشت سال دیگه حبس بکش و من می‌توانم

من نمی‌توانم در جامعه‌ای زندگی کنم که افرادش در برابر ظلم و جنایت سکوت می‌کنند.

نه زندگی کرده‌ایم که از مرگ بترسیم

و نه آزادمان گذاشتند که از زندان‌هایشان هراسی داشته باشیم.

بسیاری از انسان‌های بیرون از زندان گمان می‌کنند که زنده‌اند اما تا روزی که در بند ۳۵۰ باشم نه اعتصاب غذا می‌کنم و نه درخواستی از مسئولان جمهوری اسلامی خواهم داشت و حتی به بازپرسی هم نخواهم رفت.

مزدورانی چون صلواتی و مقیسه شایسته آن نیستند که قاضی من باشند، روزی در یک دادگاه علنی محاکمه می‌شوم و قضاتی عادل مرا برای ساعت‌ها وقتی که گذاشتم تا به قصد روشنگری مقاله بنویسم و ترجمه کنم و عکس بیندازم تقدیر خواهند کرد.

گمان می‌کنم زندگی در اتاق هشت در کنار قهرمان‌هایی چون اسماعیل عبدی، آرش صادقی بهترین پاداش برای خوب زیستتم بوده است.

به خودم افتخار می‌کنم، سختی‌های بسیاری کشیدم که به لجن تن در ندهم و حافظ شرایط موجود نشوم.

بزرگ‌ترین درسی که در دانشگاه اوین آموختم این بود که آنچه ما را نکشد باعث قدرتمندتر شدن ما خواهد شد.

چهار سال حبس، دو سال زیر حکم اعدام بودن و پنجاه و دو روز اعتصاب غذا چنان قدرتی به من داده است که دیگر از هیچ چیز نمی‌هراسم.

با قدرت بیشتر به مبارزه ادامه می‌دهم و از تمام انسان‌هایی که در سرتاسر جهان از من حمایت کردند ممنونم.

به لطف هشتگ ها و حمایت‌های شما بود که حکم اعدام من شکست و پس از زجرهای بسیاری که دربند هفت کشیدم به خانه بازگشتم.

باشد که به زودی سرنگونی این سیستم فاسد را جشن بگیریم.

می‌بینم آن روزی را که درهای اوین را می‌شکنید، ما را از زندان آزاد می‌کنید و با هم “سر اومدزمستون” می‌خوانیم.

به امید پیروزی‌های بزرگتر

سهیل عربی

بیست و پنج مهر ۱۳۹۶

زندان اوین

بند ۳۵۰

عفو بین‌الملل: «رضا شهابی فورا به مراقب‌های پزشکی نیاز دارد»

عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای خواستار اقدام فوری در رسیدگی به وضعیت سلامت رضا شهابی شد که نزدیک به ۴۰ روز است در اعتصاب غذا بسر می‌برد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سازمان عفو بین‌الملل ۲۵ شهریور ماه در بیانیه‌ای با اشاره به بازگرداندن اجباری آقای شهابی به زندان در ماه گذشته و اعتصاب غذای او، می‌گوید این کنشگر صنفی، ۳۸ روز است که در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد.

به گفته عفو بین‌الملل وضعیت تندرستی آقای شهابی وخیم است و او فورا به مراقبت‌های پزشکی تخصصی نیاز دارد.

رضا شهابی، فعال کارگری، از اواسط مردادماه در زندان رجایی شهر کرج اعتصاب غذای خود را آغاز کرده است.

اعتصاب غذای این فعال کارگری در اعتراض به وضعیت پرونده و محسوب نکردن مرخصی پزشکی او به عنوان دوره محکومیت صورت می‌گیرد.

صبح روز هجدهم مردادماه رضا شهابی برای سپری کرد باقیمانده حبس خود به زندان رجایی شهر مراجعه کرد اما به دلیل «غیبت» و همچنین اجرایی شدن «یک سال حبس در پرونده سال ٩٣ به اتهام تبلیغ علیه نظام»، مدت‌زمان محبوس بودنش از سه ماه به هفده ماه افزایش یافته است.

دادستانی به خانواده این فعال کارگری اعلام داشته که وی باید تا ۱۸ دی‌ماه ۹۷ در زندان باشد.

پنج ماه از این محکومیت به طور غیرقانونی به دلیل «غیبت» برای آقای شهابی اعمال شده در حالی که وی طی این مدت با تأییدیه پزشکی قانونی در مرخصی استعلاجی به سر برده است.

رضا شهابی که در روز ۲۲ خرداد سال ۸۹ بازداشت و به شش سال زندان محکوم شده بود، به دلیل ضرب و شتم مأموران امنیتی در زمان بازداشت و بازجویی، در دوره محکومیت دو بار تحت عمل جراحی (گردن و کمر) قرار گرفت و به دلیل وضعیت جسمی بسیار وخیم، مسئولان قضایی با تأییدیه پزشکی قانونی و اخذ وثیقه سنگین با مرخصی استعلاجی نامبرده برای مدت باقی‌مانده حبس موافقت نموده بودند.

مشهد؛ هفت شهروند به دلیل فعالیت سیاسی در فضای مجازی دستگیر شدند

هفت شهروند به اتهام راه‌اندازی کمپین «بازگشت شاهزاده» و ارتباط با فعالین خارج از کشور در مشهد دستگیر شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، اطلاعات سپاه در ماه جاری اقدام به بازداشت شهروندانی کرده است که در یک گروه تلگرامی با انتشار مطالبت انتقادی به فعالیت سیاسی می‌پرداختند.

وبسایت رکنا نوشته است که این شهروندان در کانال تلگرام خود به «دفاع و حمایت از خانوادهٔ سلطنتی پهلوی» مشغول بودند و مطالبی علیه رهبری و نظام منتشر می‌کردند.

دادیار شعبهٔ ٢٣٣‌ دادسرای عمومی و انقلاب ناحیهٔ ٢ مشهد در خصوص اتهامات این شهروندان عنوان کرد: «اتهام متهمان این پرونده اهانت به مقدسات دین مبین اسلام، توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، توهین به رهبری، فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌های مخالف نظام و تشکیل گروه علیه نظام جمهوری اسلامی است که قانون‌گذار برای متخلفان مجازات‌های مختلفی از جمله تا ده سال حبس در نظر گرفته است.»

دستگاه قضایی ایران از سال های گذشته تا کنون تعداد زیادی از فعالان سیاسی، مدنی و رسانه‌ای منتقد دولت را به بهانه ارتباط با «جنگ نرم» علیه «نظام» بازداشت و برای آنها احکام سنگینی صادر کرده است.

در عین حال ده‌ها روزنامه و هزاران وب سایت نیز به این بهانه توقیف و یا با فیلترینگ مواجه شده‌اند.

شناسایی و رصد بیش از ۹۰۰ کانال و گروه شبکه های اجتماعی در گناباد

فرمانده انتظامی شهرستان گناباد از رصد بیش از ۹۰۰ کانال و گروه شبکه‌های اجتماعی در فضای سایبری توسط پلیس فتا خبر داد.‌
 
به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، سرهنگ علی اکبر کیانی، فرمانده انتظامی شهرستان گناباد، اظهار کرد: از زمان راه‌اندازی پلیس فتا در گناباد با توجه به رصد و پایش فضای سایبری توسط کارشناسان این پلیس، تاکنون بیش از ۹۰۰ کانال و گروه در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی رصد شده که با این اقدام کانال‌های مستهجن و غیراخلاقی و گروه‌های معاند دینی و سیاسی مسدود و فیلترینگ شده است.

وی ادامه داد:پلیس فتا مستقر در خیابان سعدی ساختمان شماره دو ستاد فرماندهی به‌صورت شبانه‌روزی، همه سایت‌ها، کانال‌ها، گروه‌های خبری، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی را شناسایی و به‌طور مستمر رصد می‌کند و حتی در ایام حساس مانند انتخابات و سایر مناسبت‌ها به‌صورت ویژه و خاص، رصد آنها در دستور کار قرار دارد.

کیانی تصریح کرد: در راستای مأموریت‌های پلیس فتا از ابتدای سال جاری تاکنون ۶۵ لینک کانال و گروه مشکوک و ۲۲ کانال دینی و سیاسی و ۱۵۰ سایت رصد شده و از ۹ گروه ورزشی و خبری و ۳ سایت اجتماعی نیز تعهد آخر شده است.

احضار یک روزنامه‌نگار به دادسرای انقلاب سقز

نادر مجیدیان، روزنامه‌نگار ساکن سقز، جهت رسیدگی به پرونده به دادسرای انقلاب این شهر احضار شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، نادر مجیدیان طی احضاریه‌ای که از سوی دستگاه قضایی ایران صادر شده، باید در تاریخ ۸ مردادماه سال جاری جهت رسیدگی به پرونده در دادسرای انقلاب سقز حضور یابد.

نادر مجیدیان روزنامه‌نگار و صاحب‌امتیاز آژانس خبری «داهاتو» بود که از یک سال پیش توقیف شده است.

ماف نیوز درباره این روزنامه‌نگار نوشته است؛ او پیشتر نیز سابقه‌ی بازداشت و بازجویی چندماهه دارد. آخرین بار در روز ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۴ در منزل شخصی خود در سقز به همراه ۱۱ فعال مدنی در حالی که یک نشست دوستانه و ادبی تدارک دیده بود، از سوی نیروهای وابسته به ستاد خبری اداره‌ی اطلاعات سقز بازداشت گردید. بعد از چند روز، شماری از آنان آزاد شدند و چهار نفر همچنان تخت بازجویی بودند که نادر مجیدیان هم یکی از آنان بودند.

نهایتا همگی آنها در روز ۱ اسفند ۱۳۹۴ به بازداشتگاه اطلاعات سنندج منتقل شدند. آنها بعد از دو ماه در فروردین ۱۳۹۵ با قید وثیقه آزاد شدند.

اعزام مجید اسدی، پیام شکیبا و محمد بنازاده امیرخیزی به دادسرای اوین؛ مخالفت بازجویان با اجرایی شدن قرار وثیقه

روز گذشته مجید اسدی، پیام شکیبا و محمد بنازاده امیرخیزی از زندان رجایی شهر به دادسرای اوین انتقال یافتند و آخرین دفاعیات خود را در شعبه ششم این محل ارائه دادند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مجید اسدی پیام شکیبا و محمد بنازاده امیرخیزی، سه تن شهروند بازداشت شده با اتهامات سیاسی، روز سه شنبه ۲۰ تیرماه از زندان رجایی شهر به محل شعبه شش دادسرای زندان اوین اعزام و در این مکان از سوی بازپرس به اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام متهم شدند.

بازپرس به این زندانیان اعلام کرده است که قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی برای این زندانیان صادر کرده اما بازجویان پرونده از اجرایی شدن این قرار جلوگیری می کنند.

مجید اسدی و پیام شکیبا، دو فعال دانشجویی و محمد بنازاده امیرخیزی، پس از چهار ماه حبس و بازجویی در بند ۲۰۹ زندان اوین، در خردادماه سال جاری به زندان رجایی شهر انتقال یافتند.

محمد بنازاده امیرخیزی پس از چند روز نگهداری در قرنطینه زندان رجایی شهر به اندرزگاه چهار منتقل شده است و مجید اسدی و پیام شکیبا در حال حاضر به ترتیب در اندرزگاه ۱ و ۲ این زندان به سر می‌برند.

محمد بنازاده امیرخیزی پس از چند روز نگهداری در قرنطینه زندان رجایی شهر به اندرزگاه چهار منتقل شده است و مجید اسدی و پیام شکیبا در حال حاضر به ترتیب در اندرزگاه ۱ و ۲ این زندان به سر می‌برند.

محمد بنازاده امیرخیزی، از زندانیان سیاسی سابق و از بازاریان سرشناس تهران، پیش‌تر در تاریخ ۹ آذر ۸۸ بازداشت شده و مدتی را در بند ۲۰۹ و سپس در زندان رجایی شهر گذرانده است.

این زندانی سیاسی از بیماری‌های متعددی ازجمله پروستات و مشکلات عصبی مانند افسردگی شدید، اختلال خواب و فراموشی رنج می‌برد.

مجید اسدی به بیماری‌های التهاب حاد ستون فقرات و دستگاه گوارش مبتلا است و در تماس‌های خود از زندان عنوان داشته که از درد شدید در ناحیه کمر رنج می‌برد.

مجید اسدی در سی‌ام بهمن‌ماه ۹۵ از سوی نیروهای امنیتی در منزل خود واقع در کرج دستگیر شد.

مأموران پس از بازرسی محل زندگی، تعدادی از وسایل خصوصی آقای اسدی را نیز ضبط کرده‌اند.

مجید اسدی ۳۴ ساله، پیش‌تر به دلیل فعالیت سیاسی بازداشت شده بود. این فعال دانشجویی سابق دانشگاه علامه طباطبایی تهران نخستین بار ۱۳ تیرماه ۱۳۸۷ از سوی وزارت اطلاعات بازداشت و پس از حدود سه ماه با سپردن وثیقه آزاد شد. او در اسفندماه ۱۳۸۸ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» به چهار سال زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز تأیید شد و ۱۳ مهرماه ۱۳۹۰ این فعال دانشجویی برای تحمل حبس به بند ۳۵۰ اوین منتقل و نهایتاً ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ با پایان دوران محکومیتش آزاد شد.

پیام شکیبا، عضو اسبق انجمن اسلامی دانشگاه زنجان و دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی، چهارم اسفندماه در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

از دلایل بازداشت این دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی تاکنون اطلاعی به دست نیامده است.

گفتنی است که وی عارضه شدید میگرن رنج می‌برد و شرایط زندان وضعیت وی را وخیم‌تر می‌سازد.

پیام شکیبا پیش‌تر نیز در ماجرای اعتراض دانشجویان به فساد اخلاقی “معاونت دانشجویی دانشگاه زنجان” بازداشت و به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. وی در سال ۸۹ دوران محکومیت خود را سپری کرده بود.