اتهام افساد فی الارض پرونده فعالان محیط زیست به جاسوسی تغییر پیدا کرد

به گفته سخنگوی قوه قضاییه، اتهام افساد فی الارض متهمان پرونده فعالان محیط زیست به “همکاری با دولت متخاصم جهت جاسوسی” تغییر کرده است. پیشتر محمدحسین آقاسی، وکیل دادگستری از حذف اتهام “افساد فی الارض” از کیفرخواست چهار تن از متهمان پرونده فعالان محیط زیست بازداشتی خبر داده بود. متهمین این پرونده مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه، فعالان محیط زیست در ایران هستند که بیش از ۶۰۰ روز گذشته را در بازداشت و در زندان اوین به سر میبرند.
طبق اخبار دریافتی،روز دوشنبه ۲۱ مهرماه ۹۸، سخنگوی قوه قضائیه گفت: اتهام افساد فی الارض متهمان پرونده فعالان محیط زیست به “همکاری با دولت متخاصم آمریکا و اسرائیل علیه جمهوری اسلامی ایران جهت جاسوسی به نفع سیا و موساد تغییر یافته است.

چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸

نامه عاطفه رنگریزدراعتصاب غذا از زندان: بدن خود را سلاحی می‌کنم در برابر این همه بی‌عدالتی یا مرگ یا آزادی

در تجمع روز جهانی کارگر  در تاریخ یازده اردیبهشت نود و هشت بازداشت شدم و پس از ۴ روز با وجود صدور قرار کفالت ۳۰میلیونی از آزادی من جلوگیری شد و پس از ۲۸ روز بازجویی و چندین بار انتقال از زندان قرچک به اوین با پرونده‌سازی کاملاً مشهود روبرو شدم
با آنکه بارها و بارها در پاسخ‌های خود گفته بودم که فعالیت‌های من کاملاً قانونی بوده و درکی از سوالات شما ندارم.
در ادامه این‌ روند ناعادلانه قرار وثیقه من به ۵۰ و ۷۰ میلیون تومان افزایش یافت و این بار نیز دادسرا از قبول قرار کفالت سرباز زد و باز خانواده به دیوارهای ناعادلانه برخورد کرد؛ آن‌ها در بیرون سرگردان شدند و من نیز در داخل زندان.
این ‌سرگردانی همچنان ادامه یافت تا آن که دادگاه بدوی‌ام در تاریخ ۱۴ مرداد ماه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار شد.

دادگاهی که امکان دفاع و پاسخ‌گویی به آن نبود و رنگ و بوی فرمایشی داشت. قاضی مقیسه مبلغ قرار وثیقه را به دو میلیارد تومان افزایش داد.

بازداشت برادر زهرا نویدپور؛ تهدید و فشار برای بازگشایی پرونده «قتل ناموسی»

نیروهای امنیتی برادر زهرا نویدپور را بازداشت کرده و او را تحت فشار قرار داده اند که قتل خواهرش را برعهده گیرد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، خانواده زهرا نویدپور پس از مرگ این زن جوان و بازتاب گسترده خبر تجاوز سلمان خدادادی به وی، از سوی نیروهای امنیتی مورد تهدید و فشار قرار گرفته اند.

نیروهای امنیتی قصد دارند پرونده مرگ این زن جوان را قتل ناموسی بازتاب دهند و بدین منظور برادر وی را بازداشت کرده اند.

مادر و خواهر زهرا نوید پور نیز مدتی را در بازداشت گذرانده اند.

گفتنی است که دادستانی پیش از این موضوع قتل زهرا نویدپور را رد و دلیل مرگ او را «خودکشی» اعلام شده بود.

جسم بی‌جان زهرا نویدپور، زن جوانی که در دعوایی حقوقی از یکی از نمایندگان مجلس به دلیل تجاوز جنسی شکایت کرده بود، روز یکشنبه ۱۶ دی ماه ۹۷ در منزل مادرش در شهر ملکان در آذربایجان شرقی پیدا شد.

زهرا نویدپور با انتشار چند فایل صوتی و تصویری افشا کرده بود که در سال ۹۳ در پی درخواست استخدام از سوی سلمان خدادادی، نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است.
او در خرداد ۹۷ به هیئت نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس، شورای نگهبان و سپس به دادگاه ملکان از خدادادی شکایت کرد اما این پیگیری قضایی از سوی مسئولان بی پاسخ ماند.

پس از مرگ زهرا نویدپور در اسفندماه ۹۷ یکی از شعبه‌های دادگاه کیفری تهران خدادادی را از اتهام «تجاوز» مبرا دانسته و اتهام او را به «رابطه نامشروع» تغییر دادند و او بر همین اساس «به ۹۹ ضربه شلاق، تبعید به نقاط دورافتاده و محرومیت و انفصال خدمت دو ساله» محکوم شد.

سلمان خدادادی هم‌اکنون عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و هم‌چنین رئیس هیئت قایقرانی استان تهران است.

خدادادی که در پنج دوره عضو مجلس جمهوری اسلامی بوده، در کارنامه خود، فرماندهی سپاه شهرستان ملکان، مدیرکلی اطلاعات اردبیل، معاون مدیرکلی اطلاعات آذربایجان شرقی را نیز دارد.

گزارشی از موج دستگیری ها در اهواز؛ سه معلم بازداشت شدند

به دنبال موج گسترده دستگیری ها در اهواز روز جاری دستکم سه تن از فعالان فرهنگی اهواز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، سه تن از معلمان و فعالان فرهنگی اهواز با هویت ناجی عبود سواری، ماهر دسومی و علی عبیداوی روز جاری ۹ اردیبهشت از سوی نیروهای امنیتی اهواز بازداشت شدند.

این افراد از جمله امدادرسانان به سیل زدگان اهواز بودند.

شایان ذکر است که در هفته های گذشته نیز ده‌ها تن از شهروندان عرب اهوازی و امدادرسانان در مناطق سیل زده خوزستان از جمله ملاشیه اهواز بازداشت شدند.

این افراد طی بازجویی ها از سوی نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و شماری از آنان دچار جراحت های جدی شده اند.

احمد بدوی یکی از بازداشت شدگانی است که در پی ضرب و شتم نیروهای امنیتی اکنون با خطر جدی بینایی و آسیب دیدگی شدید در ناحیه چشم روبرو است اما اقدامی برای او صورت نگرفته و همچنان در بازداشت است.

گفتنی است که در روزهای ۲۹ اسفند و اول فروردین نیز دو تن از اعضای موسسه فرهنگی نصر به نام های از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند و اکنون در بند شش زندان اهواز به سر می برند.

حسین عشقیان دیگر عضو این موسسه نیز پیش تر از سوی نهادهای امنیتی احضار شده بود.

انتقال سعید شیرزاد به بیمارستان در پی ناراحتی کلیه و محرومیت از درمان

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر، به دلیل وضعیت نامساعد زندان و محرومیت از درمان به بیماری کلیوی مبتلا شده و شام‌گاه شنبه دهم آذرماه به صورت اورژانسی به بیمارستان مدنی کرج اعزام شده است. 

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، دهم آذرماه سعید شیرزاد در پی درد شدید در ناحیه کلیه به بیمارستان مدنی کرج منتقل و طی سونوگرافی مشخص شد که کلیه‌ی سمت راست او به صورت غیرطبیعی کوچک و کلیه‌ی سمت چپ نیز دارای کیست است.

پزشک بیمارستان دلیل کوچک شدن کلیه را تغذیه‌ی نامناسب ناشی از اعتصاب غذاهای طولانی و عدم درمان و مراجعه‌ی به موقع به پزشک عنوان کرده است.

شایان ذکر است که این زندانی سیاسی طی دو سال گذشته دوره های اعتصابی ٢١روزه، ۳۹روزه و ۵٣ روزه را سپری کرده و هیچ کدام با روند درمانی مناسب پس از اعتصاب غذا همراه نبوده‌اند.

سعید شیرزاد همچنین از ناراحتی‌ دیسک کمر در ناحیه‌ی مهره‌های پایین ستون فقرات، بیرون زدگی مهر‌ه‌ها و آب آوردن مهره‌ها نیز رنج می‌برد اما به دلیل ممانعت دادستانی از اعزام به مراکز درمانی فیزیوتراپی محروم است.

بیش از ٣ماه است که به دستور دادستانی تهران، اعزام‌های درمانی پزشکی زندانیان سالنِ١٢ بندِ۴ زندان رجایی شهر لغو شده است و از اعزام آنها به مراکز درمانی برای ادامه‌ی روند درمان جلوگیری می‌شود.

آرش صادقی، حسن صادقی، مجید اسدی، ابوالقاسم فولادوند، شهرام پورمنصوری و فرهنگ پورمنصوری دیگر زندانیان سیاسی محروم از رسیدگی در این بند هستند.

سعید شیرزاد اولین بار در پی امدادرسانی به زلزله‌زدگان آذربایجان بازداشت و پس از ۱۹ روز به قید زمانت از زندان آزاد شد. وی مجدداً در ۱۲ خرداد ۹۳ در محل کار خود در پالایشگاه تبریز بازداشت و به زندان اوین منتقل شد؛ چندی بعد به دلیل پیگیری اعتراضات صنفی زندانیان به زندان رجایی شهر تبعید شد.

سال گذشته پس از پانزده ماه بلاتکلیفی و حبس، ابوالقاسم صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران این فعال مدنی را به اتهام «اجتماع و تبانی» به پنج سال حبس تعزیری محکوم کرد. این در حالی است که این زندانی سیاسی به دلیل «کمک به زلزله‌زدگان» به یک سال حبس تعلیقی محکوم‌شده بود که در حکم جدید به حبس تعزیری تبدیل‌شده است.

از فعالیت‌های این زندانی سیاسی می‌توان به کمک وی در منطقه زلزله‌زده بوشهر و در امدادرسانی به مردم محروم سیستان و بلوچستان اشاره کرد.

همچنین فعالیت‌های وی شامل آموزش کودکان زلزله‌زده یا کودکان مناطق محروم، آموزش در امر بهداشت و در اختیار قرار دادن لوازم بهداشتی، تجهیز محل اسکان بازماندگان، برق‌کشی استاندارد کانکس‌های محل سکونت آنان و ایجاد ارتباط با کودکان آسیب‌دیده جهت آماده‌سازی ذهنی آنان در پذیرش شرایط نابسامان پیش رو بوده است.

پنجاه روز پس از حمله به رژه نظامی اهواز؛ ۲۲ شهروند بدون محاکمه و دادرسی عادلانه «اعدام» شدند

۲۲ تن از شهروندانی که پس از حمله اهواز از سوی وزارت اطلاعات بازداشت شده بودند، روز پنجشنبه ۱۷ آبان بدون اطلاع به خانواده ها اعدام شدند. 

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۰ آبان وزارت اطلاعات در تماس با خانواده های ۲۲ تن شهروندان بازداشت شده پس از حمله اهواز،‌ خبر اعدام را به آنان داده است.

 مسئولین زندان مرکزی اهواز و دادگاه انقلاب این شهر نیز به دنبال پیگیری خانواده ها اعدام این شهروندان را تائید کرده‌اند.

مأموران وزارت اطلاعات تأکید کرده اند که خانواده ها اجازه ندارند برای آنان مراسم ترحیم برگزار کنند.

این شهروندان طی  ۵ روز بازداشت بدون دسترسی به وکیل تحت بازجویی و اعترافات اجباری قرار گرفته‌اند و از روند پرونده این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

شایان ذکر است جنازه ها به خانواده اعدام شدگان تحویل داده نشده و از آنها خواسته شده که یک تعهد نامه پر کنند و برگه فوت به آنها داده شده است.

وزارت اطلاعات ایران پیشتر پس از انتشار ویدیویی از اعترافات اجباری این بازداشت‌شدگان آنان را «وابسته به گروه‌های تجزیه‌طلب تکفیری تحت حمایت کشورهای مرتجع عربی» خوانده است.

پس از حمله اهواز تاکنون دستکم ۸۰۰ نفر در استان خوزستان بازداشت شدند و بدون دسترسی به وکیل تحت بازجویی قرار دارند.

ابتلای آرش صادقی به تومور استخوانی بدخیم از سوی پزشک متخصص تأیید شد/ نیاز فوری به عمل جراحی

پزشکان متخصص تأیید کرده‌اند که آرش صادقی، زندانی سیاسی، به کندروسارکم، تومور استخوانی بدخیم، مبتلا شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، آرش صادقی روز شنبه سوم شهریور به بیمارستان اعزام شده و پزشک متخصص پس از معاینه و مشاهده اسکن مغز استخوان و جواب بیوبسی اعلام کرده است که این زندانی سیاسی به کندروسارکوم، تومور استخوانی بدخیم، مبتلا است.

پزشک متخصص تأکید کرده است که آرش صادقی می‌بایست در اسرع وقت در بیمارستان تحت عمل جراحی قرار گیرد.

مقرر شده است که این زندانی سیاسی هفته آینده برای آزماش‌های پیش از عمل به بیمارستان منتقل شود.

شایان ذکر است، این تومور به دنبال شکستگی‌های ناشی از ضرب وشتم در دوران بازجویی به وجود آمده و طی سال های گذشته نیز موجب ناراحتی و درد برای این زندانی سیاسی گشته است.

از سوی دیگر، آرش صادقی به دلیل ابتلا به بیماری های «کولیت زخمی»، زخم معده و اثنی عشر نمی‌تواند غذا را هضم و دفع کند و وضعیت او در زندان رو به روز بحرانی‌تر می‌گردد؛ پزشکان نیز هشدار داده‌اند، خطر ابتلا به سرطان او را تهدید می‌کند اما ضابطین سپاه همچنان از انتقال او به مراکز درمانی ممانعت می‌کنند.

مشکلات گوارشی وی به دنبال اعتصاب غذای طولانی مدت در سال ۹۵ پیش آمده و به دلیل مخالفت مسئولان با درمان وی پیشرفته و وخیم گشته است.

آرش صادقی ۲۶ مهرماه پس از یک سال و چهار ماه نگهداری در زندان اوین در پی یورش نیروهای امنیتی به ۳۵۰، به زندان رجایی شهر تبعید شد.

آرش صادقی آبان ماه سال ۹۵ در اعتراض به نقض مکرر قانون در روند پرونده خود و گلرخ ایرایی و همچنین بازداشت همسرش دست به اعتصاب غذا زد.

مقامات قضایی، پس از ۷۲ روز اعتصاب غذای آرش صادقی و فشارهای بین‌المللی اعلام کردند که همسرش، گلرخ ایرایی، آزاد و خود او برای درمان به بیمارستان منتقل خواهد شد؛ بااین‌حال، علاوه بر عملی نشدن وعده درمان این زندانی سیاسی، همسر وی پس از ۱۹ روز آزادی موقت از سوی مأموران سپاه ثارالله مجدداً بازداشت شد.

آرش صادقی بیش از یک سال است که از رسیدگی درمانی محروم مانده و مقامات امنیتی از بستری شدن وی در بیمارستان خودداری می کنند.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش گلرخ ابراهیمی در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ توسط قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ماه سال جاری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به پانزده سال حبس و شش سال حبس محکوم شدند. حکم آرش صادقی با احتساب چهار سال حبس در پرونده قبلی به ۱۹ حبس افزایش پیدا کرد و در خرداد ۹۵ اجرا گشت.

نامه چند تن از زندانیان سیاسی رجایی شهر برای لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی

هفت تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر در نامه‌ای سرگشاده با اشاره به شمار روزافزون اعدام در چند دهه گذشته، از تمامی مجامع حقوق بشری خواسته‌اند که برای لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.

متن این نامه که برای انتشار در اختیار تارنگار حقوق بشر در ایران قرار گرفته است، در پی می‌آید:

«در طی دهه‌ها و سده‌های گذشته، حکم اعدام اصلی‌ترین نوع مجازات بوده است که در تمامی جوامع به کار گرفته شده در حال حاضر که بیش از ۱۰۰ کشور به صورت کامل تحت عنوان متمم قانون اساسی و یا به صورت مشروط برای زمان صلح این حکم ضد انسانی را ممنوع کرده‌اند.

متاسفانه شاهد آن هستیم که در ایران نه تنها این مجازات در طی ۱۰۰ سال اخیر کاهش نیافته بلکه روز به روز هم افزایش یافته است و به عنوان مجازاتی برای زندانیان سیاسی نیز در نظر گرفته شده است؛ به گونه‌ای که پس از انقلاب مشروطیت تعداد کثیری از افراد جامعه به دلیل فعالیت‌های سیاسی چه در رژیم پهلوی و چه در رژیم کنونی با این حکم ضد انسانی به قتل رسیده‌اند. در آخرین مورد از این احکام شاهد آن هستیم که حکم اعدام رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی در مراجع قضایی تایید و هر لحظه امکان اجرای آن وجود دارد.

ما تنی چند از زندانیان سیاسی زندان گوهردشت (کرج) اعلام می‌داریم اعدام تحت هر شرایطی نوعی قتل دولتی می‌باشد و ضمن محکوم کردن تمامی احکام اعدام به هر دلیل و به هر شیوه‌ای خواستار لغو این حکم ضد انسانی هستیم و از تمامی جوامع بین‌المللی، حقوق بشری و از همه وجدان‌های بیدار خواستاریم که در جهت لغو این حکم ضد انسانی از هیچ تلاشی فروگذاری نکنند.

سعید ماسوری، زانیار مرادی، سعید شیرزاد، آرش صادقی، پیام شکیبا، لقمان مرادی، مجید اسدی»

رامین حسین پناهی فعال سیاسی کرد، سوم تیر ماه ۱۳۹۶ در حمله نیروهای سپاه پاسداران به یک تیم از اعضای حزب کومله کردستان از ناحیه شکم، کمر و پا مورد اصاب گلوله قرار گرفت و بازداشت شد و در پنجم بهمن ماه ۱۳۹۶ در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج طی یک جلسه دادگاه کوتاه به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام او در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور نیر در فروردین ماه ۹۷ تایید شد.

دادگاه فعالیت‌های آقای حسین‌پناهی را مصداق اتهام «بغی» دانسته که واژه‌ای عربی است و از فقه تشیع وارد قانون مجازات اسلامی ایران شده است. بغی در لغت به معنای تجاوز و تعدی به حقوق دیگران و موضوع مواد ۲۷۸ و ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ است، قبل از قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲ معمولا از اتهام محاربه (جنگ با خدا) به جای بغی استفاده می‌شد.

«شکنجه» و «بی‌توجهی دادگاه به علایم شکنجه بر روی بدن این زندانی»، «نداشتن دادگاه منصفانه»، «محرومیت از ارتباط با وکیل» و «ملاقات با خانواده» و «حبس در سلول انفرادی برای مدت طولانی» از جمله موارد نقض حقوق بشر در روند پرونده این زندانی سیاسی بوده است.

شایان ذکر است؛ کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد طی انتشار یک بیانیه در تاریخ ۳۰ فروردین ماه (۱۹ اپریل) از مقامات ایرانی خواستار لغو اجرای حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند.

بازداشت هفت فعال صنفی معلمان در تهران / تداوم اعتصاب غذای اسماعیل عبدی در اوین

در پی برگزاری تجمع سراسری صنفی معلمان دستکم هفت معلم در تهران بازداشت شده‌اند؛ از سویی دیگر اسماعیل عبدی، فعال صنفی زندانی، نیز در اوین در هیجدهمین روز از اعتصاب غذا به سر می‌برد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، رسول بداقی، عالیه اقدام‌دوست، محمدتقی فلاحی، رحمان عابدینی، اسماعیل گرامی، حسن غلامی و محمد حبیبی هویت این هفت معلم است که روز بیستم اردیبهشت در تجمع سراسری معلمان در اعتراض به پولی‌سازی و خصوصی سازی آموزش و در دفاع از آموزش کیفی و رایگان و عادلانه برای همه بازداشت شدند.

برای شش تن از معلمان بازداشت شده قرار وثیقه پنجاه میلیون تومانی صادر شده و از محل نگهداری محمد حبیبی خبری در دست نیست.

شایان ذکر است از آزادی محمد حبیبی از بازداشت قبلی اش کمتر از یک ماه می گذرد، او دوازدهم اسفند ۹۶ نیز به اتهام اقدام علیه امنیتی و از سوی اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد و پس از یک ماه و نیم بازداشت و بازجویی بدون وکیل، ۲۶ فروردین ۹۷ با سپردن وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی آزاد شد.

یک شاهد عینی درباره نحوه بازداشت معلمان نوشت: «ریختند همه را وحشیانه زدند. با مشت به صورتمان زدند. پلک چشم یک معلم زن را پاره کردند… محمد حبیبی را وحشیانه روی زمین می کشیدند و با پا بهش ضربه میزدند. ما هم که تلاش می کردیم محمد را نجات دهیم با مشت ولگد زدند. با مشت ضربه به کلیه های من زدند.»

اسماعیل عبدی، معلم و عضو زندانی هیئت‌ مدیره‌ی کانون صنفی معلمان ایران که از روز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ در اعتراض به نقض گسترده حقوق شهروندی معلمان و کارگران دست به اعتصاب غذا زده، پس از شروع اعتصاب غذا با نوسان فشار خون همراه است و در وضعیت وخیمی قرار دارد.

 سازمان عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای در تاریخ ۸ اردیبهشت‌ماه سال جاری خواستار اقدام فوری جهت رسیدگی به وضعیت اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان شد.

اسماعیل عبدی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران که سابقه بازداشت متعددی دارد، در آخرین مورد صبح روز پنجم مردادماه از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

اسماعیل عبدی، معلم ریاضیات، پس از آنکه این تشکل صنفی چند تجمع سراسری و مسالمت‌آمیز با هدف بیان خواسته‌های صنفی و همچنین درخواست آزادی چند معلم زندانی با عنوان «تجمع سکوت» برگزار کرد که با حضور پرتعداد معلمان در شهرهای مختلف ایران همراه شد، در ششم تیر ماه ۱۳۹۴ توسط دادستانی تهران احضار شد و پس از مراجعه به دادستانی در حالی بازداشت شد که یک هفته پیش از آن، هنگامی که قصد سفر به خارج از کشور برایی حضور در هفتمین کنگره سازمان جهانی معلمان در کشور کانادا را داشت، ممنوع الخروج شده بود.

دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران پس از نزدیک به ۱۰ ماه بازداشت در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زد و ۲۵ اردیبهشت ۹۵ بعد از ۱۶ روز اعتصاب غذا با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

این فعال صنفی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اخلال درنظم عمومی و تبلیغ علیه نظام به شش سال زندان محکوم شده است.

اعدام دستکم ۵۷ زندانی طی سه ماه آخر سال ۹۶

در زمستان ۹۶ حکم اعدام دستکم ۵۷ زندانی در شهرهای مختلف اجراشده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، دستکم ۵۷ زندانی با اتهامات«قتل»، «تجاوز به عنف» و «سرقت مسلحانه» طی ماههای دی، بهمنو اسفند در شهرهای همدان، کرمانشاه، آذربایجان غربی، ایلام، کرج،زنجان، مازندران، بوشهر، فارس، خراسان و قزوین به طناب دار آویختهشدهاند؛ حکم ۳ تن از آنان در ملاعام اجرا گشته است.

۵۲ تن از این زندانیان به اتهام «قتل» اعدام شدهاند؛ عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعثمیشود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

سه تن از زندانیان اعدامشده در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال سن داشته اند؛ امیر حسینپور جعفر، علیکاظمی و محبوبه مفیدی هویت این اعدام شدگان است.

ایران یکی از تنها چهار کشوری است که از سال ۲۰۱۳ تاکنون مجرمان نوجوان را اعدام کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل در بخشی از گزارش سالیانه خود عنوان داشته که چنانچه کشور چین با ۱.۴ میلیارد نفر جمعیت را در آمار در نظر نگیریم، شمار اعدام‌ها با حکم قضایی در ایران، ۵۵ درصد کل موارد ثبت‌شده در جهان است.

این سازمان همچنین تأکید کرده است که بسیاری از اعدام‌شدگان، «زیر شکنجه» به «جرائم» نسبت داده‌شده «اعتراف کرده‌اند» و مواردی وجود دارد که فرد به جرائمی که اساساً پس از بازداشت او رخ‌ داده‌اند، اعتراف کرده است.

یورش گارد بازرسی زندان رجایی شهر به اندرزگاه شش این زندان و تخریب اموال زندانیان

بعدازظهر روز سه شنبه ۱۷ بهمن، گارد بازرسی زندان رجایی شهر کرج به اندرزگاه شش این زندان یورش برده و وسایل شخصی زندانیان را تفتیش و تخریب کرده‌اند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، روز گذشته، ۱۷ بهمن، اندرزگاه شش زندان رجایی شهر از سوی گارد زندان مورد بازرسی قرار گرفته است.

طی این بازرسی مأموران شماری از وسایل برقی زندانیان را که با هزینه شخصی خود آنان تهیه شده بود را تخریب کرده‌اند.

در هفته‌های گذشته اندرزگاه‌های ۳ و ۵ زندان در اقدامی مشابه از سوی مأموران تفتیش شده و وسایل شخصی زندانیان این اندرزگاه ها نیز تخریب گشته است.

گفته می‌شود که این اقدام مسئولان هر چند ماه یک بار به منظور تحت فشار دادن زندانیان و کنترل برق مصرفی آنان صورت می‌گیرد.

شماری از فعالان تلگرامی در کرمان از سوی اطلاعات سپاه بازداشت ‌شده‌اند

خبرگزاری ایسنا از بازداشت چند تن از اعضای یک کمپین تلگرامی در کرمان از سوی سازمان اطلاعات سپاه خبر داده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مدیر و چند عضو فعال «کمپین اتحاد و اعتراض مردمی» در استان کرمان، «به دستور دادستانی عمومی و انقلاب» و از سوی «سازمان اطلاعات سپاه» بازداشت شده‌اند.

نیروهای امنیتی از هفتم دی‌ماه در پی اعتراضات مردمی و تظاهرات سراسری شمار کثیری از شهروندان را بازداشت کرده‌اند.

تعداد بازداشت شدگان در تظاهرات سراسری شهر کرمان در چهار روز اول بیش از ۸۰ تن بوده است.

شایان ذکر است از بعدازظهر یکشنبه دهم دی‌ماه دو شبکه تلگرام و اینستاگرام در ایران مسدود شده اند.

معاون سیاسی وزارت کشور جمهوری اسلامی با تأیید خبر مسدود شدن تلگرام و اینستگرام در ایران گفته است: «طبیعی است وقتی اختلالی در نظم عمومی ایجاد شود دولت به شکل مقطعی، دست به محدودیت شبکه‌های اجتماعی بزند.»

شایان ذکر است؛ شبکه‌های توزیع محتوا یا سی‌دی‌ان (CDN) برنامه تلگرام به گفته مدیر این شبکه در داخل ایران قرار دارد.

نماینده دادستانی خطاب به خانواده علیرضا گلیپور: «اگر بمیرد به من مربوط نیست»

علیرضا گلیپور، زندانی سیاسی بند هشت زندان اوین، در چهل و سومین روز از اعتصاب خود به سر می‌برد با اینحال مسئولان قضایی و دادستانی از رسیدگی به درخواست وی خودداری می‌کنند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، خانواده علیرضا گلیپور طی روزهای گذشته با درخواست رسیدگی به وضعیت وی به دفتر نماینده دادستان، حاج مرادی، مراجعه کرده‌اند اما با برخورد توهین‌آمیز این مقام دادستانی مواجه شده‌اند؛ وی به خانواده این زندانی سیاسی اعلام کرده است که «اگر علیرضا بمیرد به من مربوط نیست.»

علیرضا گلیپور مبتلا بیماری های حاد جسمی است و اعتصاب غذای این زندانی سیاسی شرایط جسمانی او را وخیم‌تر کرده؛ این زندانی سیاسی طی این مدت بیش از ۲۰ کیلوگرم کاهش وزن داشته است و مسئولین بهداری نیز از اعلام وضعیت حیاتی وی خودداری می کنند.

گفتنی است که پزشکان اعلام کردند خطر حمله قلبی علیرضا گلیپور را تهدید می‌کند.

این زندانی سیاسی از ۲۰ مهرماه در اعتراض به وضعیت بلاتکلیف خود دست به اعتصاب غذا زده است.

آزیتا قره بیگلو، وکیل علیرضا گلیپور پیش تر درباره اعتصاب غذای موکلش در زندان اوین گفته بود: «در یک وضعیت بلاتکلیفی به سر می‌برد و به همین دلیل اعتصاب غذا کرده. بیماری قلبی و کبدی و مشکلات جسمی زیادی دارد. پزشکی قانونی تایید کرده که او توان تحمل حبس ندارد بعد از ۵ سال و نیم زندان مرخصی درمانی دادند ولی هنوز مدت زمان مرخصی تمام نشده بود که او را به زندان بازگرداندند.»

علیرضا گلیپور، متولد۱۳۶۵، ساکن تهران و دانشجوی مخابرات و کارمند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مهرماه ۱۳۹۱ از سوی ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شد. او از زمان بازداشت تا اردبیهشت ماه ۱۳۹۴ از حق داشتن وکیل محروم بوده است. اولین جلسه دادگاه او در روز ۲۱ تیرماه ۱۳۹۴ تشکیل شد، جلسه بعدی که قرار بود در تاریخ ۲۵ آبان ماه امسال برگزار شود به زمان دیگری موکول شد. این جلسه نهایتا در تاریخ ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۵ برگزار شد. علیرضا گلیپپور ۲۶ اردیبهشت همان سال به ۳۹ سال و ۹ ماه حبس و ۱۷۳ ضربه شلاق محکوم شد، حکمی که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۱۵ سال زندان قابل اجرا است.

وکیل علیرضا گلیپور از کاهش حکم زندان موکلش هم خبر داد و گفت: «اتهامات ایشان، خروج غیرقانونی از کشور و افشاگری اطلاعات محرمانه داخل کشور همچون نطنز هسته‌ای است که نماینده دادستان، اشد مجازات را درخواست کرده بود. از حکم ۳۹ سال زندانی که داده بودند با توجه به ماده ۱۳۴ بالاترین میزان حکم یعنی ۱۵ سال قابل اجرا بود. ما تسلیم به رای شدیم و تجدید نظرخواهی نکردیم. این هم پیشنهاد من بود به موکلم و گفتم که اگر تجدیدنظر خواهی بکنیم و حتی دیوان هم برویم حکم نمی‌شکند. چون تسلیم به رای شده بودیم سه سال از حکم را کم کردند و حکم موکلم شد ۱۲ سال.»

احضار شماری از مدیران کانال‌های تلگرامی به دلیل انتشار مطلب در خصوص فرهنگ ترکمنی

در روز های اخیر دست‌کم ۵ تن از فعالان فرهنگی و مدیران کانال‌های تلگرامی در استان گلستان از سوی اداره اطلاعات احضار شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، وزارت اطلاعات در روز های گذشته دستکم پنج تن از فعالان فرهنگی استان گلستان را به دلیل انتشار مطلب در تلگرام در خصوص فرهنگ ترکمنی احضار کرده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به وبسایت توهرا گفت: «این افراد از فعالان فرهنگی ترکمن‌ها بودند و در کانال‌های تلگرامی درباره زبان مادری و فرهنگ ترکمنی مطالب مفیدی به اشتراک می‌گذاشتند.»

این منبع مطلع در ادامه افزود: «مأموران بازور و تهدید و ایجاد جو روانی از این افراد تعهد کتبی گرفتند که به فعالیت‌های خودسامان ببخشند و در نوشتن پست‌های تلگرامی دقت کنند تا احیاناً مطلبی علیه نظام به اشتراک نگذارند».

وی در ادامه گفت: «این فعالان از شهرهای گنبدکاووس، بندر ترکمن و کلاله هستند و هیچ‌گونه سابقه کیفری ندارند».

گفتنی است بر اساس منابع رسمی شبکه تلگرام در ایران حدود ۲۴ میلیون کاربر دارد و در سال‌های گذشته با گسترش و محبوبیت شبکه تلگرام، حکومت ایران برای سرکوب فعالان با اعمال‌نفوذ بر سرورهای این شبکه یا فیلتر کردن کانال‌های تلگرامی مدیران این شبکه را هدف قرار می‌دهد.

تداوم بازداشت دستکم ۱۰ تن از شهروندان شرکت‌کننده در جشن‌های حمایتی از همه‌پرسی استقلال کُردستان عراق

ده تن از شهروندان شرکت‌کننده در جشن‌های حمایتی از همه‌پرسی استقلال کُردستان عراق بیش از دو است که در بازداشت و تحت بازجویی به سر می‌برند

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، فؤاد حسین زاده، زانیار معروفی، سروش محمدی، دانیال احمدی، سارو احمدی، هوشیار شعبانی، ناصح خضری، وریا دلانگیر، مسلم سعیدپور و فرید نیکنفس هویت دستکم ده از شهروندان شرکت کننده در جشنهای حمایتی از همه‌پرسی استقلال کُردستان عراق است که در اوایل مهرماه بازداشت و همچنان تحت بازجویی به سر می‌برند

فواد حسینزاده، زانیار معروفی، سروش محمدی، دانیال احمدی، سارو احمدی، هوشیار شعبانی و ناصح خضری که دوشنبه شب ۳ مهرماه به اتهام شرکت در جشن حمایتی از همهپرسی استقلال کُردستان عراق بازداشت شده بودند، همچنان به صورت بلاتکلیف در زندان بانه به سر می برند.

وریا دلانگیر، فعال مدنی که روز سه شنبه ۴ شهریورماه بعد از احضار به ستاد خبری اداره اطلاعات مریوان بازداشت شده بود، از بازداشتگاه اداره اطلاعات مریوان به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شده است. این فعال مدنی طی روزهای گذشته در یک تماس تلفنی کوتاه از آغاز اعتصاب غذای خویش در این بازداشتگاه امنیتی خبر داده است.

مسلم سعیدپور و فرید نیکنفس که روز سه شنبه ۴ مهرماه توسط نیروهای امنیتی در محل کار خویش بازداشت شده بودند همچنان در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج تحت بازجویی است؛ این دو شهروند بازداشتی هفته گذشته از بازداشتگاه اداره اطللاعات به زندان مرکزی سنندج منتقل شده و بار دیگر با تمدید قرار بازداشت موقت یک ماهه از زندان به بازداشتگاه اداره اطلاعات مجددا منتقل شدهاند.

شبکه حقوق بشر کردستان گزارش کرده که روناک آقایی از شهروندان بازداشت مهابادی بعد از ۱۵ روز بازداشت، روز سه شنبه ۱۸ مهرماه با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان ارومیه آزاد شده است.»

پنج تن از شهروندان بازداشتی بوکانی که روز یک شنبه ۹ مهرماه از بازداشتگاه اداره آگاهی این شهر به زندان منتقل شده بودند، طی روزهای گذشته با تودیع وثیقه ۳۰ میلیون تومانی به صورت موقت از زندان آزاد شدند.

هویت چهار تن از افراد سردار عربی فرزند شریف، جمال حسن پور فرزند عثمان، هیمن غفوری فرزند محمد صالح و کامران رنجبری فرزند کریم احراز شده است.

ساسان آقایی؛ بیش از دو ماه حبس در سلول انفرادی بند ۲۴۱ اوین و مخالفت با آزادی

ساسان آقایی، روزنامه‌نگار و معاون سردبیر روزنامه اعتماد، از ۲۱ مردادماه در بند ۲۴۱ زندان اوین تحت بازجویی به سر می‌برد و مقامات امنیتی و قضایی با آزادی وی مخالفت می‌کنند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، مقامات قوه قضاییه از آزادی با قرار وثیقه ساسان آقایی پس از دو ماه انفرادی، به دلایل نامشخص مخالفت می‌کنند و این روزنامه‌نگار همچنان بدون اتهام مشخصی در سلول انفرادی بند ۲۴۱ زندان اوین متعلق به حفاظت قوه قضاییه محبوس است.

 الیاس حضرتی، مدیر مسوول روزنامه‌ی اعتماد و نماینده‌ی مردم تهران در مجلس، درباره‌ی وضعیت ساسان آقایی در مصاحبه ای گفته که «برای آزادی او تلاش کرده‌ایم، اما نشده است.»

عصر روز ۲۱ مردادماه، مأموران امنیتی با مراجعه به دفتر روزنامه اعتماد، ساسان آقایی، معاون سردبیر این روزنامه را بازداشت و به زندان اوین منتقل کرده‌اند.

گفته می‌شود نیروهای امنیتی پس از بازداشت این روزنامه‌نگار در دفتر روزنامه او را به خانه‌اش برده‌اند و پس از تفتیش خانه و ضبط برخی از وسایل شخصی‌اش او را به زندان اوین منتقل کرده‌اند.

ساسان آقایی که در حوزه سیاست ایران می‌نویسد، اول آذرماه ۱۳۸۸ در جریان اعتراضات مردمی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به اتهامات نشر اکاذیب و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی بازداشت و ۱۲۸ روز در سلول انفرادی بند ۲۰۹ و بند عمومی ۳۵۰ زندان اوین بود. او در تاریخ هشتم فروردین‌ماه ۸۹ با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون ریال از زندان اوین آزاد شد و پس از آن در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان محکوم شد و برای اتهام نشر اکاذیب قرار منع تعقیب صادر شد.

فرزند کشیش محکوم به حبس از تحصیل در مدرسه محروم شد

در پی اعمال فشار بر خانواده یوسف ندرخانی، از ثبت‌نام فرزند این کشیش مسیحی محکوم به حبس، در مدرسه خودداری شده است.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، یوسف ندرخانی در مردادماه سال جاری به۱۰ سال زندان، به دو سال تبعید شده و نیروهای امنیتی و مقامات قضایی جهت اعمال فشار بر خانواده این کشیش مسیحی فرزند وی را از تحصیل محروم کرده اند.

خبر خودداری از ثبت نام فرزند آقای ندرخانی را منصور برجی، سخنگوی «سازمان ماده ۱۸ در زمینه دفاع از حقوق مسیحیان ایران» در گفتگو با رادیو فردا تأیید کرده است.

آقای برجی همچنین اعلام کرده، برخورد با نوکیشان مسیحی با هدف سیاسی انجام می‌شود و این برخوردها بر خلاف موازین حقوقی است.

یوسف ندرخانی، پیشتر در سال ۱۳۸۸در شهر رشت نیز بازداشت شده بود. در آن زمان دادگاه بدوی او را به «ترک دین» و «دعوت سایر مسلمانان به مسیحیت»، «ایجاد یک کلیسای مخفی در خانه خود» و «ابراز مخالفت آشکار با اسلام» متهم کرد و طبق گزارش‌ها برای او مجازات اعدام صادر شده بود.

اما با اعتراض‌های گسترده دولت‌های غربی و سازمان‌های حقوق بشری، نهایتاً این کشیش مسیحی از اتهام «ارتداد» تبرئه شده و برای اتهام «تبلیغ علیه نظام» به سه سال حبس محکوم شد و چون وی این مدت را در زندان سپری کرده بود از زندان آزاد شد.

احمدرضا جلالی از سوی قاضی صلواتی محاکمه شد

روز گذشته اولین جلسه دادگاه احمدرضا جلالی، پژوهشگر و زندانی امنیتی، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برگزار شد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، احمدرضا جلالی پس از شانزده ماه بلاتکلیفی روز سه شنبه ۳۱ مردادماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی محاکمه گردید.

دومین جلسه محاکمه این زندانی امنیتی قرار است در مهرماه تشکیل گردد.

شایان ذکر است، شماری از سازمان‌های جهانی و اروپایی مدیریت بحران در اعتراض به بازداشت غیرقانونی احمدرضا جلالی و بلاتکلیفی وی، برنامه‌های علمی ایران را تحریم کرده‌اند و خواستار آزادی فوری این پژوهشگر در بند شده‌اند.

پیش‌ازاین، ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، و سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده بودند که قاضی ابوالقاسم صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، به‌طور شفاهی به این پژوهشگر زندانی گفته که او به اتهام‌هایی مانند «جاسوسی» یا «همکاری با کشورهای دشمن» به اعدام محکوم خواهد شد.

احمدرضا جلالی، استاد و پژوهشگر مدیریت حوادث مترقبه و دارای اقامت سوئد است. او فوق دکتری خود را در رشته مدیریت بحران در دانشگاه پیه مونتو ایتالیا گرفته و از مدتی پیش به همراه همسر و دو فرزندش ساکن کشور سوئد شدند. آقای جلالی در تاریخ پنجم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ پس از سفر به ایران به قصد شرکت در یک کنفرانس علمی توسط مأموران وزارت اطلاعت دستگیر و روانه زندان اوین شد. او پس از هفت ماه بازجویی در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی منتقل شد. اتهام آقای جلالی «همکاری با دول متخاصم» عنوان شده است.

علی خامنه ای را بهتر بشناسیم